Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВГСУ від 03.02.2015 року у справі №922/4169/13 Постанова ВГСУ від 03.02.2015 року у справі №922/4...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВГСУ від 05.08.2014 року у справі №922/4169/13
Постанова ВГСУ від 03.02.2015 року у справі №922/4169/13

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2015 року Справа № 922/4169/13

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Ткаченко Н.Г. - головуючого, Катеринчук Л.Й., Куровського С.В. - доповідача,за участю представників:

ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе" - Тюменцева В.Ю. (дов. від 30.12.2013),

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний

завод ім. С.Орджонікідзе"

на постанову Харківського апеляційного господарського суду

від 10.11.2014

у справі №922/4169/13 господарського суду Харківської області

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському

районі м.Харкова

до Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний

завод ім. С.Орджонікідзе"

про стягнення коштів,

встановив:

Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в Орджонікідзевському районі м.Харкова звернулося до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства (ПАТ) "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе" про стягнення заборгованості по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень, травень, червень та липень місяці 2013 року в сумі 19862,11 грн.

Справа судами розглядалася неодноразово.

Рішенням господарського суду Харківської області від 02.12.2013 (суддя Шарко Л.В.) в задоволенні позову відмовлено.

Рішення мотивоване тим, що виходячи зі статуту, ПАТ "Харківській тракторний завод ім. С. Орджонікідзе" не є установою для якої науково-технічна діяльність є основною і становить понад 70 % загального річного обсягу виконаних робіт, та не підпадає під суб`єктний склад Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Видача довідок про науково-технічний стаж не є підставою для покладення на відповідача обов'язку по фінансуванню різниці між пенсією, призначеною за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та пенсією, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 10.11.2014 (колегія суддів у складі: Здоровко Л.М. - головуючий, Плахов О.В., Гетьман Р.А.) рішення господарського суду Харківської області від 02.12.2013 скасовано, прийнято нове рішення, яким позов УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова задовольнити у повному обсязі. Стягнути з ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе" на користь УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова заборгованість по відшкодуванню суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів за квітень-липень 2013 року в сумі 19 862, 11грн.

Колегія суддів Вищого господарського суду України, обговоривши доводи касаційної скарги, вислухавши представника заявника касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

За приписом ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.

Порядок призначення пенсій конкретизовано постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно зі ст. 49 Кодексу Законів про працю України (в редакції від 01.08.2001 року) власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, час роботи і розміру заробітної плати.

Як встановлено апеляційним господарським судом, Васильченко В.В., Скрипник І.А., Орінічев С.І., Іволгін В.Л., Шабадаш Б.І., Торбаков Б.О., Яковлєва Н.М., Скорик Є.Д., Дмитренко Н.О., Кравець В.С., Родіонов Ю.М., Ким П.С., Гришин І.Я., Кальченко Б.І., Гніденко А.С. працювали на ПАТ "Харківський тракторний завод ім. С. Орджонікідзе".

Відповідачем на протязі 2002-2004 р.р. надавались довідки про науково-технічну діяльність зазначених працівників заводу, які займалися науково-технічною діяльністю, об'єм якої складав не менш ніж 70-90% загального об'єму робіт, що надавало право на призначення наукової пенсії працівникам відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

На підставі наданих відповідачем довідок органами пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій, були винесені розпорядження про призначення наукових пенсій відповідно до вищевказаної статті 24 Закону.

Згідно довідок УПФУ про суми пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", позивачем було нараховано наукову пенсію за квітень-червень 2013 року гр. Шабадаш Б.І. та Торбаков Б.О., а також за травень-липень 2013 р. іншим зазначеним вище пенсіонерам.

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (в редакції чинній на час призначення пенсій) держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень ст.22-1, 22-2 цього Закону.

Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України. Право на призначення пенсій відповідно до цього Закону поширюється і на осіб, які на момент звернення за призначенням пенсії працюють на будь-яких посадах на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та мають стаж наукової роботи, передбачений частиною четвертою цієї статті.

В ч. 4 даної статті закріплено, що пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2001 № 1571 "Про затвердження переліку посад наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств, установ, організацій, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплати грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (чинній на час призначення пенсій) також увійшли підприємства, виробничі об'єднання, заклади охорони здоров'я, інші установи, організації, не зазначені в пунктах 1-3 цього переліку.

Оскільки, відповідно до ст. 81 Закону України "Про пенсійне забезпечення" призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України, тому, на підставі наданих відповідачем довідок, позивачем, в межах своєї компетенції, виносились розпорядження про призначення наукових пенсій відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-V рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого Постановою КМУ № 372 від 24.03.2004р. (надалі - Порядок), за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50% різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-V рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Відповідно до п. 4 вказаного Порядку у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III-IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Пункт 5 Порядку визначає, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Відповідно до Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначену законодавством.

Як встановлено апеляційним господарським судом, відповідачу були направлені повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, а саме повідомлення частково за квітень та травень місяці 2013 року в сумі 5 714, 85 грн., повідомлення за червень місяць 2013 року у розмірі 8 315, 92 грн., повідомлення за липень 2013 року в сумі 7 381, 98грн., які відповідачем добровільно не відшкодовані.

Таким чином, суд апеляційної інстанції, встановивши наявність заборгованості відповідача перед позивачем, обґрунтованість позовних вимог, правомірно дійшов висновку про те, що відповідач зобов'язаний сплатити до Пенсійного фонду витрати по відшкодуванню фактичних витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність " і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за квітень-липень 2013 року в сумі 19 862, 11грн., оскільки законодавство, що регулює спірні правовідносини, не містить виключень щодо наявності умов, за яких, у даному випадку, не виникає обов'язку відшкодовувати понесені Пенсійним фондом витрати щодо на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково - технічну діяльність " і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Відповідно до ч.1 ст. 111-7 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на обмеженість процесуальних дій касаційної інстанції, пов'язаних із встановленням обставин справи та їх доказуванням, колегія суддів відхиляє доводи скаржника, які фактично зводяться до переоцінки доказів та необхідності додаткового встановлення обставин справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого господарського суду України не вбачає підстав для скасування постанови Харківського апеляційного господарського суду від 10.11.2014.

Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 ПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Харківський тракторний завод ім. С.Орджонікідзе" залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного господарського суду від 10.11.2014 по справі № 922/4169/14 залишити без змін.

Головуючий Ткаченко Н.Г.

Судді Катеринчук Л.Й.

Куровський С.В.

logo